Saddáma odsúdil iracký súd. Jeho prívrženci to však kaldúä za vinu predovšetkým USA a ostatným západným krajinám. Poprava môže zo Saddáma urobiť mučeníka. Mučeníka, ktorého treba nasledovať až tak ďaleko, že kvôli pomste budú mnohí ľudia ochotní nasadiť aj vlastný život. Násilie sa tak z Iraku môže preniesť aj do krajín, ktoré sa podieľali na zvrhnutí Saddámovho režimu a na jeho zatknutí.
Odmietnutie popravy by bolo signálom a ústretovým krokom voči Saddámovým nasledovníkom. Videli by, že západné krajiny netúžia po vraždení a po zabíjaní ľudí. Preto by pravdepodoben ustali terostické útoky v Iraku. Ak by úplne neprestali, určite by ich to aspoň razantne obmedzilo.
Pre Saddáma bude určite väčším ponížením život vo väzení ako poprava. Bude vedieť, že ak ho popravia, bude z neho navždy živá legenda, ktorá bude u mnohých Iračanov ešte dlhé roky vzbudzovať obdiv. Ak však zostane vo väzení, časom sa na neho úplne zabudne. Nebude z neho žiadny mučeník, len obyčajný odsúdený. Bohatý diktátor, ktorý vlastnil paláce, bude až do smrti zatvorený v malej cele. Presný opak toho, čo zažíval ako panovník.
Ak by zostal Saddám na žive, stále existuje šanca, že by sa lepšie objasnili rôzne masakry, za ktorými stojí. Je možné, že časom sa prizná k vraždám a jeho nasledovníci, ktorý v ňom vidia nevinného mučeníka, tak stratia o ňom všetky ilúzie.
OSN navyše upozorňuje, že pri súde so Saddámom sa vyskytli závažné nedostatky. Súdy chceli rýchlo konať a nekonali vždy tak dôsledne, ako by pri takomto citlivom prípade mali. Ak súd rozhoduje o živote diktátora, ktorého pozná celý svet, je pod značným mediálnym tlakom a chce čo najskôr prijať exemplárny trest. Preto by bolo potrebné ešte raz preskúmať celý postup súdu a ak neprebehlo všetko v poriadku, malo by sa to napraviť. V opačnom prípade to bude slúžiť ako zámienka Saddámovým prívržencom, aby zosnovali odplatu za smrť svojho vodcu.
Voči Saddámovi je v súčasnosti vedený aj ďalší súdny proces. Obžaloba ho viní, že je zodpovedený za smrť asi 180-tisíc Kurdov. Ak v Iraku nie je vôľa na zrušenie trestu smrti pre Saddáma, malo by sa aspoň počkať, kým skončí tento súdny spor. V opačnom prípade nikto nebude môcť povedať, či Saddám je za životy týchto ľudí skutočne zodpovedný.
Komentáre
O clanku
skromný názor...
Tuli, svoj blogersky nazor si v skratke vyjavil.
Tvrdit, ze pobyt vo vazeni namiesto trestu smrti zabrani z neho urobit mucenika islamu nie je presne. Aj Nelson Mandela trcal zamrezami cele desatrocia a stal sa potom prezidentom.
-----TATO STRáNKA SA RUSI----VSETCI CHODTE SEM !!!!!! :::::::: WWW.BIG4UM.TK ::::::
tak a vysi
ja by som bola radsej,