Pre piatimi rokmi, než sa šéfom STV stal Richard Rybníček, som verejnoprávnu televíziu nepozeral takmer vôbec. Nelákakli ma vlastné progrmy, dokumenty, správy či zahraničné filmy a seriály. V porovnaní s konkurenciou to bol len slabý odvar televízie.
Richard Rybníček ponúkol zmenu. Jeho predstava bola taká úchvatná, že za jeho zvolenie hlasovala aj časť opozičných poslancov. Po svojom nástupe prepustil veľkú časť zamestnancov, dostal televíziu do zisku a čo je najpodstatnejšie, spravil z nej pozerateľnú televíziu.
Dnes si každý deň pozriem správy, mám svoje obľúbené seriály, čo sa pred Rybníčkovým nástupom nestávalo. Som rád, že na program, za ktorý platím koncesionárske poplatky, sa môžem aj pozerať.
Preto nechápem Rybníčkovu kritiku. Veľké odmeny sú v súkromných firmách samozrejmé. Ak dokážete zachrániť potápajúcu sa firmu, asi si ich zaslúžite. Kritika odmien je spôsobená skôr ľudskom závisťou. Prečo by mal niekto zarábať niekoľkonásobne viac ako ja? Veď má rovnaký žalúdok ako ja a potrebuje k životu rovnaké veci ako ja. Tak prečo?
Preto lebo, ak by každý bol platený rovnako, nikto by nemal ambíciu študovať a zlepšovať sa. Nikto by sa nesnažil vymýšľať lepšie produkty a robiť lepšiu televíziu. Veď ak dostanete rovnaký plat za flákanie sa a rovnaký za špičkový výkon, čo si vyberiete?
Nechápem, prečo až dnes vyšlo najavo, čo vlastne Hreha v Českej televízii robil a že s ním neboli spokojní len zamestnanci ale ani vrcholový manažment. Na Slovensku je pre nás Česká televízia akousi ikonou verejnoprávnosti a keď niekto vyhlási, že v nej pracoval, dokonca na vedúcej pozícii, vzbudí dojem. Až taký veľký, že ho zvolíme za riaditeľa našej verejnoprávnej televízie.
Len dúfam, že Slovenskú televíziu neposunie do čias, kde sa nachádzala pred Rybníčkovým riaditeľovaním. Ale už teraz, ak by som si mal vybrať medzi Hrehom na riaditeľskej stoličke a Janom Krausom na stoličke moderátora programu OTO, vybral by som si Krausa.
Komentáre
Verejnoprávna tíví
Rybníček urobil kus dobrej roboty, to je vidieť. Ale STV k vzoru BBC nepriblížil.
Osobne zastávam názor, že jediné médiá, ktoré sa v súčasnosti dajú pozerať a počúvať je STV 2 a Slovenský rozhlas (+ všetky jeho okruhy).
STV 1 je nevhodne verejnoprávneho média komerčná. Prakticky okrem spravodajstva ju nič neodlišuje od JOJky a Markízy. A to je zle nedobre.
ale preco mam platit za nieco, co nepozeram?
tak, aj jeden aj druhy mate nejaku pravdu
neviem, ked nastupil rybnicek, tak ma ta zmena celkom potesila. fakt sa na stv dalo pozerat. ale tazko povedat, ci toto ma byt ucelom verejnopravnej tv.
Verejnoprávna je o tom...
Iba komerčne úspešné seriály (telenovely), relácie, filmy, sa síce vo vysielaní môžu objavovať, ale nemali by tvoriť základ vysielania (ako je to zrejme v súčasnosti na Jednotke). Verejnoprávnemu médiu nemusí ísť o to, aby bolo najsledovanejšie, ale o to, aby si vo vysielaní každý človek našiel to svoje a aby bolo vysielanie dôveryhodné. Čo sa reláciami typu Extra alebo Super telo asi nedosiahne.
Ďalej by verejnoprávne média mali byť hlavným producentom pôvodnej tvorby. V tomto smere je Slovenský rozhlas ďaleko pred STV. Kde sú tie časy, kedy sa vyrábali kvalitné inscenácie ako na bežiacom páse? Prečo sa miesto tvorby filmov investuje do tvorby debilovýn ako Super Star alebo Super Telo a slovenskí herci, ak sa chcú nejako uživiť svojim remeslom musia tancovať alebo korčuľovať?
Hovorím, verejnoprávne média nemusia byť najsledovanejšie (i keď môžu, viď Slovenský rozhlas, ktorý bol donedávna pravidelne najpočúvanejšou stanicou, dnes je tuším na druhom mieste za Expresom, ale aj tak je to skvelé miesto na to, že to nie je o komercii ako Expres), pretože verejnoprávne médiá nemusia žiť z reklám. Financuje ich štát a robí to preto, aby tu bolo vysielanie pre všetkých.
Pretože súkromné televízie pracujú takýmto systémom: tovar, s ktorým obchodujú, je divák. Ak nebude divák, nebude reklama a nebudú zisky. Preto treba ukázať len to, čo sleduje väčšina.
pozorne som precitala a nieco ma napadlo>
vysielanie pre vsetkych nie je vysielanie pre dve percenta
verejnopravna televizia pre 5%
Osobne si ale myslim, ze verejnopravna televizia so svojim koncesionarskym vypalnym by nemala bud existovat, alebo by mala fungovat na trhovom mechanizme. Dosledkom toho ale je, ze to uz nebude TV pre 5%, ktore chcu mensinove programy, ale TV pre masy, k comu ju komercia dotlaci.
Nevidim vyznam preco sa 95% obcanov musi skladat pre uspokojenie 5% obcanov.
Na jednej strane tu poniektori maju pripomienky k sponzorovaniu cirkvy zo strany statu, na druhej strane niekomu nevadi, ze zo statnych + koncesionarskych programov su platene mensinove TV relacie.
Jedine s cim sa da suhlasit je povodna tvorba, je hambou, ze "komercne" uspesnu povodnu tvorbu dokazu ponuknut komercne televizie, kym ta nami sponzorovana to vsetko iba prezerie.
vidim, ze diskusia sa zostruje.....
ako sorry, ale ja napr. nepatrim k ludom, ktory pozeraju len dokumenty, ze by som sa furt na stv2 pozerala. ale nepatrim, ani k fanusikom brazilskych telenoviel, ani k fanusikom romantickych ci akcnych filmov. a viem, ze na tom s tymto nie som sama.
proste nevyhovies 100% obyvatelov. aj najlepsie vysielanie na komercnych staniciach nemava sledovanost vyssiu ako 50 %, tak co zrusime vsetky televizie??
verejnopravna je o tom, aby si tam kazdy nasiel niekedy nieco. ked vezmeme len spravy na stv, tak uz si si nieco nasiel, a uz je ta televizia aj pre teba (a medzi nami, spravy na napr. jojke, to je proste bulvar). a keby ste sa trochu pozreli, urcite by ste nasli nieco, co si na tej estevecke kuknete....
ved o tom to je, ze verejnopravna televizia ma byt pre vsetkych
Pre všetkých
Verejnoprávna televízia je práve o tom, že ponúka program pre každého diváka, teda aj menšinový žáner, ktorý sleduje len zopár percent. Práve preto je financovaná zo štátu a nie z reklám. Ona totiž "nevyrába" diváka ako súkromné televízie. Práve preto nemôže fungovať trhovo ako žiada Dmiba, nakoľko v tom prípade by sa vysielanie verejnoprávnej televízie ničím nelíšilo od súkromných - muselo by "vyrábať" divákov, čo znamená zánik menšinových žánrov.
To Dmiba: A čo si myslíš, na akom princípe funguje BBC? Trhovom? :D
Osobne si myslím, že práve verejnoprávne média sú v dnešných pohnutých časoch úpadku kultúry na úkor bulváru, primitívnych relácií, reality šou a filmov, tou poslednou záchranou pre objektívne informácie seriózneho charakteru. Preto úvahy typu "treba to zrušiť" považujem za zcestné a nedomyslené.
Totiž môže sa stať a v novinárskej praxi sa to stáva bežne, že súkromné média často slúžia záujmom nejakej spoločnosti, prípadne politickej strany (viď svojho času Markíza, rádio OK, časopis Markíza a 24 hodín...), ktoré si k tomu účelu vytvoria. Verejnoprávna televízia je voči tomuto aspoň ako-tak imúnna. A bola by ešte viac, ak by výška koncesionárskych poplatkov pokrývala celú prevádzku.
Hovorím - treba si brať príklad z BBC. Vybudovať si určitú prestíž, akú súkromné média nikdy nebudú schopné dosiahnuť vďaka bulváru, ktorý ich živí a venovať sa pôvodnej tvorbe, pokiaľ možno nie v duchu Super Star a Super tela.
2 viera
Ja dobre viem, ze sledovanost uspesnych relacii sa pohybuje do 50%, ale ja som narazal na to, ze mi pripada neefektivne vysielat v kuse "mensinove programy", ktoru sleduje iba 5% vo verejnopravnej televizii.
Ja jedine co na STV sledujem je Dr. House a aj to vzhladom na okolnosti - ci sa mi to podari nahrat na video, lebo v riadnom case nestiham - je viac ako sporadicke. A priznam sa, sporadicky sledujem este Pod lampou. Ale absenciu ani jedneho z nich by som nejak bytostne nepocitoval. Spravodajstvo nesledujem nikde, negativizmu ma clovek v okoli aj bez neho dost.
Skor si pozriem dokumentarne filmy alebo nejaky ten svoj oblubeny serial, ale vzdy iba na komercnych staniciach typu Discovery & comp., Spektrum, Animal Planet, AXN.
Verejnopravna televizia, ako pise autor clanku, zacala s prichodom Rybnicka fungovat celkom podla mojich predstav, ale obavam sa, ze sudruhovia to opat domrvia, ako vzdy.
Mona, ved ja hovorim, ze stv musi byt pre vsetkych
dr house je super
a pod lampou nemusim. vadi mi moderator.
Pre Rybníčkom
obcas som rad, ze povodna tvorba na slovensku takmer neexistuje
hmm...
ja hovorim o filmoch, ktore sa tocia teraz
STV, Markíza, JOJ
Zase STV zatiaľ vedie čo sa týka pozerania filmov (nemyslím tým obsah a žáner filmu) ale počtu reklám, zatiaľ tam nedávajú 15 minútové bloky, z ktorých ma v prípade komerčných TV triafa šľak.. vzhľadom na to, že film ktorý má pôvodne 2 hodiny sa natiahne na 3 .. a ešte keď pustia tú istú reklami 300 krát = DES !
A to nehovorím o tom ako všetky TV začínajú svoje vysielanie presne na čas (viď: film o 20.00 začne najskôr 20.11)
no čo už, treba len dúfať, že sa tie TV zlepšia
A čo sa týka STV 2 - tak to pozerám občas, keď dávajú nejaký film, ktorý ma zaujme podľa obsahu.. alebo nejaký dokument z histórie.. proste musí ma to niečím osloviť.. :)
amidala, zda sa, ze mame rovnaky vkus
zúfalé manželky
ale ja som mala rada Sex v meste.. To bolo moje..
Alebo potom ešte keď niekedy v sobotu bežali Savageovci - to bol taký milý sitcom :)
sex v meste je tiez super
drahé správy
Nemám ani čas a možnosť ich sledovať denne,takže tie správy sú velmi drahé.Nejaký blbec raz vo vláde povedal že TV spravodajstvo je stejne najlacnejšie oproti iným zdrojom,napr.novinám a hneď to doložil vypočítanou sumou na deň.
Ale TV som kúpil za vlastné peniaze/zdanené/,prípadnú opravu si platím tiež sám a o elektrike a anténe ani nehovorím!!
A ešte som nevidel trafikanta pri trafike aby ma nútil k zakúpeniu nejakého denníka alebo časopisu.
Tak neviem prečo mňa nejaký blb núti k tomu aby som bol divákom stv alebo nemusím,ale tak nevidím dôvod platiť za to,o čo nemám záujem !
Filmy na STV 2
http://stv.sk/dvojka/
Nepozerám Slovenskú televíziu
I napriek tomuto obmedzeniu sa istá časť divákov po Rybníčkovom "pôsobení" v Slovenskej televízii prestala i na ten svoj jediný program - STV I úplne pozerať.
To sú tí, ktorí neznášajú lacnú primitívnu zábavu, jarmočný humor Drišľakov a Senzusov, filmový "akčný" brak, presladené sladkobôlne kašírované Pilcheroviny, suterénny bulvár, tupú komerciu a gýč.
V histórii Slovenskej televízie bol Rybníček jediný riaditeľ, ktorý verejne vyhlasoval, že STV má iba zabávať. Zabudol, čo mu prikazuje zákon. Podľa jeho úrovne myslenia tá "zábava" aj vyzerala, a dodnes vyzerá (napríklad večer na Nový rok na STV I miesto slávnostného programu uviesť Prci, prci, prcičky - to bolo faux pas, doteraz v Európe nevídané).
Podivné názory toho indivídua dotiahol takmer ad absurdum akýsi František Borovský, intendant pre prvý program a pravá ruka Rybníčka.
Výsledkom ich práce, ich "kultúrnej úrovne" je dodnes trvajúca devastácia STV I a neustály úbytok koncesionárov.
Trocha hlbšie som o veci písal
STV 2
Ty chumaj..
roscik, myslim, ze kazdy to s tou sukromnou firmou pochopil